Вся облікова робота по зерну та зернопродуктах на елеваторах і зернових складах в Україні побудована на документах визначеної форми, їх русі і взаємозв'язках між ними. Початківцю, який працює в бухгалтерії елеватора, лабораторії чи в інших підрозділах не просто розібратися які документи потрібні, як вони оформлюються та як пов'язані між собою.
В цій публікації розглянемо основний перелік документів та процесів, на яких базується кількісно-якісний облік зерна на елеваторі та наведемо схему їх руху.
Основні види облікових документів на елеваторі
- Договір зберігання зерна
- Додаткова угода до договору зберігання зерна
- Особовий рахунок
- Реєстр податкових накладних на зерно
- Товарно-транспортна накладна (ТТН)
- Акт доробки зерна
- Реєстр видаткових накладних на зерно
- Реєстр видаткових накладних на зерно з окремим визначенням якості
- Наказ на вивіз відходів
- Наказ на відвантаження
- Акт-розрахунок зерно
- Розпорядження по внутрішньому переміщенню зерна
- Акт зачистки загальної партії
- Рахунок на оплату
- Акт надання виробничих послуг
Особливості складання документації на зерновому складі
Початковим документом при роботі із зерновим складом є договір зберігання зерна. Він може укладатися як окремо, так і разом із додатковою угодою, до вказуються особливі умови зберігання та доробки зерна.
Після укладання договору зерновим елеватором заводиться спеціальний особовий рахунок під кожного нового поклажодавця, по якому бухгалтерія елеватора проводить всі взаєморозрахунки.
Аналіз якості зерна проводиться лабораторією в розрізі партій згідно реєстру ТТН. Такий порядок дозволяє визначити кількісно-якісні показники зерна по кожній партії окремо.
Операції із логістики зерна передбачають ведення реєстру товаро-транспортних накладних, наказів на відвантаження, розрахунок ваги зерна, розпорядження та накази по внутрішньому переміщенню, відомість руху зерна та іншої продукції.
Під час вивільнення зернових складів та проведення інвентаризації складають акт зачистки загальної партії,
Всі грошові розрахунки проводяться згідно виставлених бухгалтерією елеватора рахунків на оплату.
Як автоматизувати облік документації на елеваторі
Спеціально для цього ми розробили ряд програмних продуктів GrainElevatorSoft (GES), які повністю "беруть" на себе ці рутинні операції. Програмні рішення GES для автоматизації елеваторів, зернових складів зернопереробних підприємств, олійноекстракціних заводів, зернотрейдерів та контрагентів, які працюють на ринку зерна, інтегровані з рішеннями BAS та 1C, а мобільні додатки для елеваторів та зернотрейдерів можна безкоштовно завантажити в Google Play та AppStore.